Gondolatok a Koppenhágai Divathétről – 1. rész
Sok év kihagyás után, az Uptostyle csapata újra kilátogatott a Koppenhágai Divathétre. Sok minden változott mióta utoljára jártunk. Ugyanakkor van ami örök a divathetek világában.
Az építészeti funkcionalizmus mestere, a koppenhágai születésű Jacobsen 1929-ben, Svédországban kezdte pályafutását. Építészeti remekműveitől elkezdve a tapétákon át a bútorokig rengeteg alkotás tartozik repertoárjába. Egyik legnagyobb projektje a Dán Királyi Hotel megtervezése volt, ahol igazán kiélhette alkotói vágyait, még a világításban is. Ennek részeként hozta létre a hattyúalakú, úgynevezett „swan chairt” 1958-ban, amely a mai napig nagy népszerűségnek örvend. Amellyel azonban már te is találkozhattál, az az „egg chair,” amelybe elég csak begubózni egy jó könyvvel és egy finom teával a teljes kikapcsolódáshoz – vagy éppen a Kinfolk valamelyik számát lapozgatni.
Hogyha Jacobsen munkássága érdekelni kezdett, akkor biztosak vagyunk benne, hogy Panton stílusát is értékelni fogod. A skandináv formatervezés következő ikonikus alakja ugyanis ifjúkorában Jacobsen keze alá dolgozott, őáltala tanulta ki a szakmát, mielőtt 1955-ben megalapította volna a saját cégét. Panton a néhol szeszélyes és organikus darabjaival kitolta a bútorkészítés határait, hogy kreativitásában megmutatkozzon egyedisége. Az általa létrehozott Panton chair, amely csupán egy darab plasztikból lett megalkotva tökéletesen tükrözi egyediségét és megkérdőjelez mindazt, amit eddig a pontig bútorkészítésnek gondoltunk.
A huszadik század egyik úttörő bútortervezője és ezzel együtt a skandináv formatervezés kihagyhatatlan alakja számára határ a csillagos ég – ezt mutatja az is, hogy közel 500 széket készített élete során, amelyek közül számos mesterműként elismert. Csupán 14 éves volt, amikor elkezdett műbútorasztalosnak tanulni. Első széke, a Round chair 1949-ben készült el – különlegességét az is mutatja, hogy az 1960-as elnökválasztási vitán is ezen ült Nixon és Kennedy. Talán a leghíresebb alkotása a Wishbone chair, amelyet 1950-es feltűnése óta folyamatosan gyártanak. A természetes árnyalatokban pompázó, fából készült szék kézzel szőtt zsinórüléssel rendelkezik, amely szinte észrevehetetlenül könnyed módon hozza be a kinti környezet elemeit az otthonokba. Ha már pedig a kinti környezetet említettük, a skandináv street style darabjaiból is épp annyi inspirációt gyűjthetsz össze, mint a formatervezőktől.
A skandináv formatervezés nem ismer határokat – ezt mutatja az a kivételes odafigyeléssel készült munka is, amely a Marija lamp nevet kapta. Ez a lámpát ugyanis a méhkasok jellegzetes alakja inspirálta, megédesítve a finn tervezőnő munkásságát. A természet, mint láthattuk az előző ikonikus alakoknál is rendkívül fontos részét képezi a munkafolyamatoknak, Ilmari esetében pedig ez teljes mértékben testet ölt. Mindig arra törekedett, hogy egy nyugalmas, meleg, szépen megvilágított teret teremtsen, amely emberközeli. Úgy tartják róla, hogy rendkívüli pontossággal ragadta meg a finn életérzést, alkotásai pedig a mai napig esszenciálisak.
Hogyha skandináv formatervezésről van szó, akkor érdemes megemlíteni Nanna Ditzelt is, aki Dán Iparművészeti Iskolában és a Koppenhágai Dán Királyi Képzőművészeti Akadémián tanult. Létrehozott egy dizájn stúdiót férjével, Jørgen Ditzellel, akinek halála után egy újat is megalapított saját kezűleg Koppenhágában. Alkotásaiban egyesül a minimalizmus és a praktikusság, amely alapja a posztmodernista felfogása és a tradíciókkal való szakítás volt. Élete során számos díjat nyert el művei által, alkotói folyamatát és a tervezésről született gondolatait könyvben is összefoglalta.
Ezek voltak azok a személyek, akiket a skandináv formatervezés kapcsán mindenképp meg kell említeni. Minden egyes darabjából áthat meghittség és a nyugalom, amely fontos részét képezi a dán életérzésnek is. Természetesen a lista nem teljes, hiszen ez a rendkívüli hagyományokkal rendelkező környék és szakmai ág még számos kincset rejt magában, felkutatásuk azonban nagyon is érdemes. Neked melyik lett a kedvenced?
Cikk forrása: hunker.com, nookandfind.co.uk
Sok év kihagyás után, az Uptostyle csapata újra kilátogatott a Koppenhágai Divathétre. Sok minden változott mióta utoljára jártunk. Ugyanakkor van ami örök a divathetek világában.
Mitől lesz jó egy Montessori Babajáték? Egy anyuka újkeresése a montessori világban. Montessori játékok, montessori szoba és montessori nevelés. Olvasd el az első részt, hogy megtudd milyen a jó montessori babajáték.
November végén a LEANEA ékszermárka kollekció bemutatóján jártunk. LEANEA Tangleversum kollekció bemutatóját olvashatjátok.
Hűvös reggelek, talpunk alatt ropogó falevelek, zabtejes cappucino a kedvenc kávézónk teraszán – nekünk ez az ősz. Ezen a csodás érzésen felbuzdulva itt vannak az őszi kedvenceink.
Divat és kiegészítő edition.
A Design360 eseményén egyre több formatervezőnő mutatkozott be, így ennek kapcsán hoztunk 5 formatervező designert és a munkásságukat.