Tanulj hatékonyan otthon is!

Az online oktatás megkezdésével akarva akaratlanul több időt töltünk a számítógép előtt. Valljuk be, ez sok szempontból nem a legoptimálisabb élethelyzet, nehezen vesszük rá magunkat az otthoni pihenés helyett a tanulásra. Cikkünkben jelenlegi tanulási forma megkönnyítéséhez adunk pár tippet.

1. Iktass ki minden zavaró tényezőt!

Legyen szó telefonról, TV-ről mindegyik figyelemelterelő hatással bír. Tanulás közben sose hagyd a mobilodat a közeledben, mert rendkívül hamar azon kapod magad, hogy az Instagram-ot görgeted. A háttérzaj kapcsán kétféle állítás létezik: segíti a koncentrálást, illetve csak nehezíti azt. Tapasztald ki, hogy melyik a számodra legideálisabb. Ha Te mindenképpen szereted, hogy háttérben szól valami, akkor erre a célra a klasszikus zene a legjobb. A mi kedvencünk a the Jazz Hop Café lejátszási listája, ahol a modern és a klasszikus zene egyaránt találkozik.  A számítógép az online oktatás fő eszköze, de könnyen hátráltató tényezővé válhat. Fontos korlátozni a megnyitott oldalak számát. Csak azt nyisd meg, amire tényleg szükség van!

 

UPTOSTYLE 1
UPTOSTYLE 2

2. Alakíts ki fontossági sorrendet!

Fontos, hogy legyen egy ütemezett napirended, amitől nem térsz el és betartod az időkorlátokat, pont mintha órára járnál. Fordítsd hasznodra a sok szabadidőt, alakíts ki egy prioritási sorrendet az elkövetkezendő időszakban és ragaszkodj is ehhez. Igyekezz maximalizálni az aktívan koncentrálással töltött időt, csak akkor tarts rövid szünetet, amikor már lankad a figyelmed. A délelőtti órákra időzítsd a nehezebb, nagyobb energia befektetést igénylő tárgyakat, a nap végére pedig a játékosabb, egyszerűbb feladatokat!

3. Tervezz!

Egy jól megválasztott időbeosztás sok terhet vesz le a válladról. Ezáltal hamarabb végzel és több időd marad az önfejlesztésre vagy a hobbidra. Sok időt megspórolhatsz azzal, ha előző este vagy reggel beosztod az idődet, tennivalóidat és a napod tervezhetőbbé válik. A listakészítés a legjobb barátod ebben az időszakban. Segít a rendszerezésben, így nem lesz káosz a fejedben sem a tananyagok között. Készíts listát az elvégzendő teendőidről, meglátod milyen felemelő érzés a munkád elvégzése után azokat kipipálni. Szerezd be a shopunkból az ikonikus planner vagy füzet egyikét és már indulhat is a tervezés! Ismerd ki, melyik napszakban vagy a legproduktívabb, mivel jól tudjuk vannak akik a reggeli pacsirták közé tartoznak ezzel szemben sokak az éjjeli baglyokhoz. Ehhez mérten oszd be a feladataidat!

 

 

UPTOSTYLE 3
UPTOSTYLE 4

4. Tarts szüneteket!

Egy pár perces szünet gyorsan felfrissíti az agyat, ezáltal könnyebben tudsz koncentrálni a következő feladatra. Tapasztald ki mennyi ideig tudod a figyelmedet egy dologra összpontosítani, ha már nehezen tudod követni a témát akkor érdemes pihenőt beiktatni. Ebben az időben mozogj egy kicsit, vagy menj ki a friss levegőre. A hidratálás szintén nélkülözhetetlen, hogy jobban fogjon az agyad! Egy praktikus üveg az íróasztalodon segítségedre lesz ebben, így nem szükséges kiszakadnod a tanulási folyamatból, ha megszomjazol. A telefonozás nem ajánlott a tanulás alatti rövid szünetekben, mert elvonja a figyelmedet és fárasztja az érzékszerveidet. 

 

4. Dolgozz csapatban!

Ha jobban teljesítesz csapatban, akkor tanulj együtt a barátaiddal. Számos olyan platform létezik, ami erre segítség lehet , legyen szó a Messengerről illetve a Skype-ról. Hívjátok fel egymást  videochat-ben, beszéljétek meg a kérdéseiteket és dolgozzatok össze ezeknek a megválaszolásában. Ez hasznos a kapcsolattartásban, illetve segíti a tananyag könnyebb megértését. Több nézőpontból ismered meg az adott anyagot és kifejthetitek egymásnak a gondolataitokat. Az anyagot osszátok fel egymás között, ki mit olvasson el. Egy hosszabb terjedelmű szakasz esetében ez nagyon nagy segítség.

UPTOSTYLE 5
UPTOSTYLE 6

5+1. Motiváld magad!

A motiváció nagy szerepet tölt be mindenki életében, hozzájárul a célok megvalósításához. Nincs is annál jobb érzés, mint amikor mindennel kész vagy és teljesítetted az aznapi céljaidat. A tananyag végén jutalmazd meg magad. Írj egy fejezet végére motiváló szöveget magadnak vagy akár egy kis jutalmazást, például megnézhetsz egy filmet vagy egy részt a kedvenc sorozatodból.  Így van egy húzóerőd amivel a dolgok végére láthatsz, ezzel elősegítve a könnyebb tanulást.

Képek forrása: Pinterest

A produktív tanulás időt és energiát egyaránt igényel, ha elsőre nem is megy olyan könnyen, akkor se add fel. Kezdd a fent említett tippekkel és meglátod, mennyi időt spórolsz meg a tudatos tanulással. Produktivitásra fel!